Wojskowa Komenda Uzupełnień realizuje następujące główne zadania:
-
Zapewnienie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych.
-
Administrowanie rezerwami osobowymi i świadczeniami na rzecz obrony.
-
Współpraca z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa
UREGULOWANIE STOSUNKU DO SŁUŻBY WOJSKOWEJ - PRZENIESIENIE DO REZERWY
Na podstawie „Ustawy z dnia 9 stycznia 2009r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. z 2009r., Nr 22, poz.120) w zakresie dotyczącym uregulowania obywatelom stosunku do służby wojskowej, z dniem 11 lutego 2009r.
Wojskowi Komendanci Uzupełnień dokonali z urzędu przeniesienia do rezerwy uprawnione osoby ( określone w art.18 ust.2 ustawy zmieniającej) w tym osoby:
1) przeznaczone do odbycia zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, służby
w obronie cywilnej oraz służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych RP;
2) które nie stawiły się do odbycia czynnej służby wojskowej oraz uchylono im karty powołania;
3) które nie stawiły się do odbycia służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład SZ RP oraz uchylono im karty powołania;
4) korzystające z odroczenia zasadniczej służby wojskowej, bez względu na tytuł odroczenia;
5) będące absolwentami szkół wyższych niepowołanymi do odbycia przeszkolenia wojskowego;
6) niepowołane do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej lub jej form równorzędnych, jeżeli ich zwolnienie przed odbyciem w ustawowym wymiarze czasu trwania tych służb nie było spowodowane orzeczeniem właściwej komisji lekarskiej o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej;
7) niestawiające się na wezwania terenowych organów administracji wojskowej , tzw. „ poszukiwani”;
8) przeznaczone do służby zastępczej i nieskierowane do odbycia tej służby, w tym osoby, którym odroczono jej odbywanie lub nie stawiły się do jej odbycia.
II. Osoby, o których mowa w pkt.1, podlegają przeniesieniu do rezerwy , jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej spełniali warunki do tego przeniesienia, a mianowicie:
1) stawiły się do poboru w 2008r. lub w latach wcześniejszych albo zgłosiły się do wojskowego komendanta uzupełnień w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony, o ile nie podlegają obowiązkowi stawienia się do Kwalifikacji Wojskowej;
2) posiadają ustaloną ostatecznym orzeczeniem właściwej komisji lekarskiej, zdolność do czynnej służby wojskowej ( kategorię „A” , „B” lub „D”).
III. Przeniesienie do rezerwy następuje z urzędu i nie wymaga osobistego udziału przy dokonywaniu tej czynności zainteresowanej osoby. Potwierdzenie faktu przeniesienia do rezerwy następuje w formie wpisu zamieszczonego w książeczce wojskowej w przypadku stawienia się tej osoby do wojskowego komendanta uzupełnień.
1.Osoby przenoszone do rezerwy na podstawie art. 18 ustawy zmieniającej mogą zgłosić sprzeciw w tej sprawie. Zgłoszenie sprzeciwu powinno nastąpić pisemnie lub ustnie do protokołu.
IV. Wraz z przeniesieniem do rezerwy następuje mianowanie na stopień wojskowy szeregowego osób które nie posiadały stopnia wojskowego